چگونه مشتری پیدا کنیم؟

چگونه مشتری پیدا کنیم؟

برای جذب مشتری چه باید کرد؟

پیدا کردن مشتری در حقیقت می تواند یکی از سخت ترین بخش های شروع و حفظ یک کسب و کار باشد. شما باید بتوانید مشتریان هدف خود را به درستی شناسایی کنید. سپس برای جذب آنها به سمت کسب و کار خود برنامه ریزی نمایید. جذب مشتری زمانی سخت تر می شود که شما بودجه محدودی داشته باشید. یعنی بخواهید با کمترین هزینه، بهترین نتیجه را به دست آورید. در واقع اصلی ترین چالشی که یک کارآفرین با آن رو به رو می شود، پیدا کردن مشتری است. 

شما ممکن است به عنوان یک کارآفرین بهترین محصول یا خدمت را ارائه دهید. اما اگر نتوانید مشتری پیدا کنید، در حقیقت موفقیتی را هم کسب نخواهید کرد. چرا که رمز موفقیت هر کسب و کاری در وهله اول جذب مشتری و در ادامه کسب و حفظ رضایت آنهاست. البته کسب مشتری تنها برای کسب و کارهای کوچکی که به تازگی کار خود را آغاز کرده اند ضروری نیست. کسب و کارهای بزرگ نیز باید بتوانند مشتریانی که جذب کرده را حفظ کنند. 

همچنین گاهی پیش می آید که مشتریان قبلی بنا به هر دلیلی دیگر همچون قبل خریدار خدمت یا محصول یک شرکت موفق نباشند. در این حالت حتی همین شرکت های بزرگ و موفق نیز نیاز دارند که علاوه بر جذب خریدار جدید، بتوانند مشتریان جدید را جایگزین مشتریان از دست رفته کنند. اگر شما هم جزء آن دسته از کارآفرینانی هستید که به دنبال جذب مشتری جدید هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله راهکارهایی را به شما آموزش خواهیم داد که به کمک آن بتوانید بهترین اتفاق را برای استارت آپ خود رقم بزنید. 

چگونه مشتری پیدا کنیم؟

۱. برای کسب مشتری برنامه ریزی داشته باشید

اولین مرحله ای که شما باید به عنوان یک کارآفرین در زمینه کسب مشتری پشت سر بگذارید، برنامه ریزی است. بدون داشتن یک برنامه دقیق و مناسب به هیچ عنوان نمی توانید در عرصه تجارت موفقیت خاصی را کسب کنید. در خصوص برنامه ریزی سعی کنید مواردی که در ادامه بیان می شود را در نظر بگیرید.

۱. در کنار برنامه ریزی، پذیرای تغییرات نیز باشید

پیش از آنکه اقدام به جستجو برای پیدا کردن مشتری خود نمایید، یک برنامه کامل برای بازاریابی خود داشته باشید. آنگاه سعی کنید برنامه ای که دارید را به شکلی دقیق دنبال کنید. اما اگر متوجه شدید که با تغییر بخشی از برنامه می توانید نتیجه بهتری در جذب مشتری بگیرید، آن تغییر را دنبال کنید. به هیچ عنوان از تغییر واهمه ای نداشته باشید. 

 • فراموش که طی برنامه ریزی خود برای کسب مشتری به بودجه ای که می خواهید به بحث بازاریابی اختصاص دهید نیز توجه کافی را داشته باشید. در حقیقت نیاز است پیش از آنکه بخواهید درباره روش بازاریابی مناسب کسب و کار خود تصمیم گیری کنید، مشخص نمایید که تا چه میزان می خواهید در این زمینه سرمایه گذاری کنید.
 • زمانی که توانستید درباره بودجه مورد نظر خود تصمیم گیری کنید، زمان آن است که بهترین راه ممکن را پیدا نمایید. راهی که به کمک آن بتوانید از بودجه ای که در نظر گرفته اید، حداکثر استفاده را در زمینه جذب مشتری داشته باشید. 
۲.  سعی کنید روی چندین برنامه بازاریابی سرمایه گذاری کنید

به هیچ عنوان بخش زیادی از سرمایه و زمان خود را به یک بخش از برنامه بازاریابی خود اختصاص ندهید. به جای اینکه روی تبلیغات به صورت گسترده فعالیت نمایید، از چندین برنامه تبلیغاتی کوچک تر استفاده نمایید. این کار به شما کمک می کند تا مدیریت بهتری روی بودجه خود داشته باشید و نتیجه مناسب تری را کسب کنید. 

 • استفاده از چندین برنامه تبلیغاتی به شما این امکان را می دهد که به تعداد مشتری بیشتری دست پیدا کنید. به عنوان مثال، تمامی کسانی که می توانند به یکی از مشتریان اصلی شما تبدیل شوند الزاما در همان منطقه ای که شما ساکن هستید، زندگی نمی کنند. پس مشخصا استفاده از بیلبوردهای تبلیغاتی نمی تواند به تنهایی برای شما نتیجه خوبی را به همراه داشته باشد. شاید شما با استفاده از دنیای آنلاین و تبلیغات در آن بتوانید مشتریان بیشتری را جذب کنید. 
 • علاوه بر این، هنگامی که مشتریان بالقوه شما از منابع مختلف درباره کسب و کار شما بشنوند، شانس اینکه درباره شما و نوع کارتان کنجکاو شوند بسیار بیشتر خواهد شد. 

جذب مشتری

۳. مشتری ایده آل خود را شناسایی نمایید

شما باید در ذهن خود یک تصویر واضح از مشتریان کسب و کار خود داشته باشید. از خودتان بپرسید که کدام دسته از افراد بیش از دیگران می توانند به مشتریان بالفعل شما تبدیل شوند. 

 • سعی کنید حداقل ۵ ویژگی اصلی مشتریان خود را شناسایی نمایید. مشخصا تشخیص سن، جنسیت، وضعیت تاهل، تعداد فرزندان، موقعیت مکانی، موقعیت شغلی و علاقه مندی های افرادی که می توانند مشتری شما باشند بسیار کمک کننده خواهد بود. 
 • اگر کسب و کار شما در حال حاضر مشتریانی را دارد، سعی کنید ۱۰ مشتری وفادار و اصلی خود را شناسایی نمایید. از خودتان بپرسید که آنها چه ویژگی های مشترکی دارند. این کار می تواند به شما در شناخت بهتر مشتریان آینده کمک نماید. 
۴. از خودتان بپرسید که مشتریان شما در کجا جمع شده اند

اگر شما می خواهید به مشتری ایده آل خود دست پیدا کنید، باید بدانید که در دنیا واقعی و مجازی در چه محیط هایی یک جا جمع می شوند. 

 • سعی کنید ۳ تا ۵ مکانی که بیشترین تعداد از مشتریان بالقوه شما در آنجا حضور دارند را شناسایی نمایید. به عنوان مثال ممکن است مشتری شما دانشجویان باشند. پس مشخصا دانشگاه ها یا کتابخانه ها می توانند بهترین محیط برای بازاریابی باشند. 
 • بعد از مشخص نمودن مکان های مناسب، نوبت به انتخاب بهترین روش برای بازاریابی می رسد. در این مرحله می توانید از طوفان فکری بهره ببرید. تمامی راه هایی که به ذهنتان می رسد را یادداشت نمایید. سپس با بررسی تک به تک آنها بهترین روش ممکن را پیدا نمایید.
۵. رقیبان خود را تحلیل نمایید

اصلی ترین رقیب های موفق خود را شناسایی و مورد بررسی قرار دهید. ببینید که آنها برای جذب مشتری از چه روش هایی استفاده کرده اند. تحلیل استراتژی های بازاریابی آنها می تواند بسیار کمک کننده باشد. 

 • مشخصا رقیب های شما خودشان اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار نمی دهند. پس باید خودتان تحقیق کرده و نتایجی که نیاز دارید را به دست بیاورید. 
 • به نوع تبلیغاتی که آنها مورد استفاده قرار داده اند دقت لازم را داشته باشید. شاید شما نتوانید جزئیات استراتژی های بازاریابی آنها را به دست بیاورید. اما مطمئنا می توانید به ایده بهتری برای شروع بازاریابی کسب و کار خود دست پیدا کنید. 

کسب مشتری

۲. به منظور جذب مشتری تبلیغات انجام دهید

یکی از اصلی ترین بخش های بازاریابی به منظور جذب مشتری، تبلیغات است. اگر شما به عنوان یک کارآفرین بتوانید به شکل مناسبی محصول یا خدمت خود را تبلیغ نمایید، می توانید مشتری بیشتری را کسب نمایید. 

۱. تبلیغات آنلاین را جدی بگیرید

امروزه افراد بیش از هر زمان دیگری به دنیای آنلاین رو آورده اند. به همین دلیل نیز تبلیغات آنلاین می تواند نقش بسیار زیادی در میزان رشد کسب و کار شما داشته باشند. 

 • اگر تا امروز برای حضور در فضای دیجیتال اقدام نکرده اید، همین الان این کار را انجام دهید. داشتن وب سایت، بلاگ و فعالیت در رسانه های اجتماعی می توانند در دیده شدن کسب و کار شما نقش بسزایی را ایفا کنند. 
 • علاوه بر موارد گفته شده، شما می توانید برای کسب و کار آنلاین خود نیز تبلیغات انجام دهید. تبلیغات کلیکی، تبلیغات گوگل یا فیسبوک نیز برای جذب مشتری بسیار مناسب می باشند. 
۲. تبلیغات چاپی را نیز فراموش نکنید

تبلیغات چاپی در حقیقت ارزان ترین روش بازاریابی هستند. با استفاده از این نوع از تبلیغات شما می توانید در کنار فضای دیجیتال، دنیای واقعی را نیز در اختیار داشته باشید.

 • روزنامه ها بهترین گزینه برای تبلیغات در ابعاد گسترده هستند. البته روزنامه ها دیگر همچون گذشته ایده مناسبی برای جذب مشتری نمی باشند. اما به شما این اطمینان را می دهند که هیچ  یک حوزه های تبلیغات به منظور کسب مشتری را از دست نداده اید.
 • آگهی های تبلیغاتی، پوستر یا کارت پستال نیز انواع دیگر تبلیغات چاپی هستند. اما شما باید در نظر داشته باشید که به چه شکلی این نوع از تبلیغات را به دست مشتری بالقوه خود برسانید. در غیر این صورت تمامی آنها تبلیغات بی هدفی خواهند بود. 
۳. امکان تبلیغات در تلویزیون و رادیو را نیز مورد بررسی قرار دهید

تبلیغات تلویزیونی و رادیو ۲ روش بسیار متداول تبلیغات هستند. اما در کنار مناسب بودن در زمینه جذب مشتری، بسیار گران قیمت نیز می باشند. به همین دلیل در زمینه استفاده نمودن از آگهی های تبلیغاتی در رادیو یا تلویزیون باید دقت کافی را داشته باشید. 

 • به خاطر داشته باشید که آگهی تبلیغاتی در تلویزیون یکی از گران ترین موارد موجود است. 
 • اگر قصد دارید برای کسب مشتری از تبلیغ در این دو رسانه استفاده نمایید، حتما پیش از تصمیم گیری آنها را مورد بررسی قرار دهید. این کار به شما کمک می کند تا تبلیغات هدفمند تری را داشته باشید. 
۴. در رویدادهای مربوط به کسب و کار خود شرکت کنید

سعی کنید اخبار را دنبال کنید و در هر رویداد جمعی که به کسب و کار شما مربوط می شود، مثل نمایشگاه یا کنفرانس شرکت کنید. به طور قطع مشتری هدف شما در چنین رویدادهایی شرکت می کند. در نتیجه شما می توانید افراد علاقه مند به حوزه کاری خود را در این مکان ها پیدا نمایید. 

چگونه مشتری پیدا کنیم؟

۵. برای محصول یا خدمت خود نمونه تهیه نمایید

یک راه مناسب برای اینکه به مشتری ارزش یا کیفیت محصول خود را نشان دهید، تهیه محصول نمونه است. بدین ترتیب آنها می توانند به شکل بهتری محصول شما را مورد ارزیابی قرار دهند. در این صورت حتی این شانس را خواهید داشت که فروش به صورت عمده را نیز تجربه کنید.

 • معمولا شرکت های آرایشی و بهداشتی یا کارخانه های مواد غذایی از این روش برای معرفی محصول خود استفاده می نمایند. به طور معمول خیلی از افراد بعد از بررسی محصولات نمونه و کسب اطمینان لازم مشتری آن محصول می شوند. 
۶. با ارائه تخفیفات یا پیشنهادات ویژه مشتری بالقوه را به مشتری بالفعل تبدیل کنید

یکی از بهترین راه های جذب مشتری ارائه تخفیفات یا پیشنهادات ویژه است. گاهی پایین آوردن سود حاصل از اولین فروش می تواند یک خریدار را به مشتری دائمی شما تبدیل کند. 

 • به عنوان مثال اگر شما یک کافی شاپ دارید، می توانید در کنار سفارش مشتری یک فنجان قهوه رایگان برای او بیاورید. مطمئنا اگر کیفیت قهوه شما خوب باشد، می توانید قهوه را به یکی از سفارشات همیشگی او تبدیل کنید. 
۷. خدمات پس از فروش را نادیده نگیرید

خیلی از اوقات کارآفرینان تصور می کنند که تنها تا زمان تحویل محصول به مشتری در قبال آنها مسئول هستند. این تصور اشتباهی است. شما باید با مشتریان خود ارتباط خوبی را داشته باشید و به آنها این اطمینان را بدهید که همیشه همراه آنها هستید. سعی کنید در هنگام ارتباط مستقیم با مشتریان دقت کافی را در رفتار و گفتار خود داشته باشید. 

 • مودب باشید و به شکلی محترمانه با آنها برخورد کنید.
 • سعی کنید مشتریان خود را به خاطر داشته باشید. بعد از تحویل دادن سفارش به آنها اطمینان حاصل کنید که از محصول شما رضایت کامل را دارند.

 

  نظر خود را بگذارید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*