آموزش راه اندازی سایت رایگان

آموزش راه اندازی سایت رایگان

صفر تا صد راه اندازی سایت

راه اندازی سایت دقیقا همان کاری است که شما باید بعد از مشخص نمودن هدف وب سایت خود انجام دهید. در حقیقت شما باید برای راه اندازی سایت خود اقدام نمایید تا بتوانید به جهان کسب و کار خود و خدماتی که ارائه می دهید را معرفی نمایید. 

مسئله که باید در نظر داشته باشید این است که راه اندازی سایت تا حدودی موضوع حساسی است. اگر شما اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشید، مطمئنا دچار مشکل خواهید شد. پس فراموش نکنید که پیش از شروع هر کاری لازم است راه درست راه اندازی سایت را یاد بگیرید. 

احتمالا شما می دانید که محتوای وب سایتتان مهم ترین جنبه ای است که باید به آن توجه داشته باشید. اما در کنار آن موضوع مهم دیگری نیز وجود دارد و آن موضوع این است که مخاطبین شما باید بتوانند سایت شما را پیدا کنند تا در ادامه بحث محتوا خود را نشان دهد. اگر کسانی که از سایت شما بازدید می کنند، نتوانند به سرعت و راحتی به اطلاعات حاضر در سایت شما دست پیدا کنند، شما نمی توانید نتیجه مطلوبی را بگیرید. در این مقاله قصد داریم آموزش راه اندازی سایت در ۱۰ گام را برای شما داشته باشیم. 

آموزش راه اندازی سایت رایگان

۱. نام دامین خود را انتخاب و ثبت نمایید

مسئله انتخاب نام دامین را جدی بگیرید. سعی کنید اسمی که انتخاب می کنید کوتاه بوده و خواننده بتواند آن را به راحتی به خاطر بیاورد. همچنین باید با محتوای وب سایت شما نیز هم خوانی داشته باشد. در حال حاضر دامنه هایی مثل com، edu، org و net بیش از دامنه های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. این دامین ها به ترتیب به سازمانی، آموزشی، تجاری و شبکه ای بودن یک دامنه اشاره دارند. 

سعی کنید دامینی را انتخاب کنید که با محتوای وب سایت شما سازگاری کامل داشته باشید. با این حال، برخی از این دامنه ها مثل org یا com محدودیت ندارند. بنابراین در خصوص انتخاب دامنه مناسب دقت نظر را داشته باشید. 

www.google analytics.com

۲. انتخاب و خرید هاست مناسب برای وب سایت

به دنبال خرید یک هاست مناسب برای راه اندازی سایت خود باشید. هاست شما باید بتواند پهنای باند مورد نیاز وب سایت شما را فراهم آورد. بدین ترتیب دیگر نگران ترافیک افرادی که وارد سایت شما می شوند، نخواهید بود. (منظور از پهنای باند میزان اطلاعاتی است که شما اجازه خواهید داشت که در یک بازه زمانی مشخص آن را انتقال دهید. 

شاید در ابتدای شما بتوانید کار خود را با پهنای باند پایین آغاز نمایید. اما با گذشت زمان و رشد وب سایت یا بروز برخی از مشکلات نیاز باشد پهنای باند خود را افزایش دهید. در غیر این صورت ممکن است بازدیدکنندگان خود را به خاطر کارکرد ضعیف وب سایت از دست بدهید. خیلی از شرکت های ارائه دهنده خدمات هاست، نرم افزاری را در اختیار شما قرار می دهند که در زمینه راه اندازی سایت به شما کمک کند. 

آموزش راه اندازی سایت رایگان

۳. از فایل های موجود روی وب سایت خود یک نسخه پشتیبان تهیه نمایید

این نسخه را روی هارد دیسک خود ذخیره نمایید. تنها کسی که می تواند به این نسخه دسترسی داشته و از آن استفاده یا تغییری روی آن اعمال نماید خود شما هستید. پس به هیچ عنوان آن را در دسترس شخص دیگری قرار ندهید. نسخه دیگر نیز توسط وب هاست شما مورد استفاده قرار گرفته و محتوای آن توسط هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد، قابل مشاهده خواهد بود. اگر در همان بتدای راه اندازی سایت خود این کار را انجام دهید، دیگر خیلی از نگرانی های بعدی را نخواهید داشت. 

آموزش راه اندازی سایت رایگان

۴. در زمینه طراحی قالب وب سایت خود دقت لازم را داشته باشید

به خاطر داشته باشید که اگر بازدید کننده نتواند در عرض ۳۰ ثانیه محتوای مورد نظر خود را در وب سایت شما پیدا کند، این احتمال وجود دارد که از وبسایت شما رفته و دیگر هرگز به آن برنگردد. به همین دلیل نیز نیاز است که در زمینه طراحی قالب وب سایت خود دقت کافی را داشته باشید.

سعی کنید دسته بندی های مناسب و قابل درکی را داشته و در صفحه اول خود قابلیت دسترسی به اصلی ترین بخش های وب سایت را قرار دهید. هر چقدر که گشت و گذار در وب سایت شما برای یک بازدید کننده راحت تر و لذت بخش تر باشد، شانس حفظ او بسیار بیشتر خواهد بود. 

آموزش راه اندازی سایت رایگان

۵. کدهای وب سایت خود را تایید کنید

فراموش نکنید که کدهای HTML، CSS، XHTML، JavaScript و XML خود را تایید نمایید. با این کار می توانید مطمئن شوید که وب سایت شما کدهای شما به اصطلاح تمیز هستند و به همان شکلی که پیش بینی کرده اید عمل خواهند کرد. برای این کار برنامه های بسیاری وجود دارد که به شما امکان تایید کردن انواع کدها به صورت آنلاین را خواهند داد.

آموزش راه اندازی سایت رایگان

۶. یک نقشه سایت را ساخته و پیاده سازی نمایید

نقشه های سایت به موتورهای جستجو کمک می کنند تا بتوانند وب سایت شما را با سرعت بیشتری ایندکس نمایند. یک نقشه سایت در حقیقت مجموعه ای از آدرس های اینترنتی (URL) است که وب سایت شما را تشکیل می دهند. با ایجاد یک سایت مپ شما به ربات های جستجو اجازه می دهید که صفحات اصلی وب سایت شما را پیدا کرده و نمایش دهند. 

آموزش راه اندازی سایت رایگان

۷. وب سایت خود را با مرورگرهای مختلف باز کرده و مورد بررسی قرار دهید

شما باید وب سایت خود را با مرورگرهای مختلف آزمایش نمایید تا اطمینان حاصل کنید که طراحی و ساختار صفحات شما به همان شکلی که باید نشان داده می شود. سعی کنید این کار را با معروف ترین مرورگرهای حاضر انجام دهید. Chrome، Firefox، Opera، Safari و Internet Explorer پرطرفدارترین آنها هستند. 

آموزش راه اندازی سایت رایگان

۸. اطمینان حاصل کنید که کدهای شما با مباحث سئو سازگاری دارند

از متا تگ و Alt استفاده نمایید تا اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما در هنگام جستجو برای کاربران نمایش داده می شود. علاوه بر این نیز می توانید مطمئن شوید که وب سایت شما در هنگام جستجو کلمات کلیدی مرتبط نیز نمایش داده می شود. 

متا تگ ها در حقیقت انواع مختلفی دارند که مهم ترین آنها عنوان محتوا و توضیحات کوتاه مربوط به آن است. تگ های Alt نیز در حقیقت توضیحاتی است که شما درباره عکس های درون سایت خود می دهید. این تگ ها برای موتورهای جستجو از اهمیت بالایی برخوردار هستند . پس در هنگام راه اندازی سایت خود به آنها دقت کافی داشته باشید. آموزش راه اندازی سایت رایگان

۹. استفاده از ابزارهای تحلیلگر را به هیچ عنوان فراموش نکنید

بررسی آمار و ارقام مربوط به وب سایت شما یکی از مهم ترین کارهایی است که شما باید انجام دهید. این آمار می تواند مربوط به تعداد بازدید وب سایت شما، میزان زمانی که در وب سایت مانده اند و بسیاری موارد دیگر باشد. بدین ترتیب شما می توانید از همان ابتدای راه اندازی سایت به دید بهتری درباره سایت خودتان دست پیدا کنید. همین امر نیز می تواند در زمینه مدیریت بهتر وب سایت به شما کمک نماید. 

آموزش راه اندازی سایت رایگان

۱۰. فایل های وب سایت خود را به وب هاست خود انتقال دهید

شما یک نسخه از فایل های وب سایت خود را در سیستم کامپیوتر خود دارید که به آن نسخه local گفته می شود. در کنار آن باید یک کپی از آن را به وب هاست خود انتقال دهید. نام این نسخه نیز اصطلاحا production است. زمانی که این کار را انجام دادید، فرآیند راه اندازی سایت شما به اتمام می رسد. 

شما با موفقیت و به شکلی درست سایت خود را راه اندازی نموده اید. کاری که در ادامه باید انجام دهید تمرکز روی بحث مدیریت وب سایت و چگونگی بهبود شرایط آن است. 

    نظر خود را بگذارید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*