مرکز تماس : 021-91093000
پیام رسان : 09102225090
نحوه ساخت درگاه پرداخت اینترنتی

نحوه ساخت درگاه پرداخت اینترنتی

پرداختیاری

یک فروشگاه اینترنتی وقتی کامل و آماده‌ی کسب درآمد میشود که به یک درگاه پرداخت اینترنتی معتبر و با کاربری مناسب مجهز باشد. در گزینش و اتصال درگاه آنلاین باید به برخی موارد ضروری توجه شود که در مقالات قبلی شپا به آنها پرداختیم. اما در این مقاله قصد داریم یک قدم جلوتر برویم و با نحوه ساخت درگاه پرداخت اینترنتی آشنا شویم. البته پیش از رسیدن به اصل مطلب بطور خلاصه خواهیم گفت درگاه پرداخت اینترنتی چیست؟ و چه انواعی دارد؟ با شبکه پرداخت آنلاین شپا همراه باشید!

درگاه پرداخت اینترنتی

در این بخش به سراغ دو مفهوم مهم میرویم: تعریف مفهومی درگاه و شناخت انواع درگاه.

تعریف IPG

درگاه پرداخت اینترنتی (Internet Payment Gateway) وظیفه‌ی ارسال اطلاعات تراکنش پرداخت‌ها روی شبکه جهانی وب را برای معامله‌ی کالاها، دریافت هزینه‌ی خدمات و فروش محصولات دیجیتال را به عهده دارند. مهم‌ترین امکانات یک درگاه پرداخت عبارتند از:

  • امکان انجام تراکنش های خرید ، پرداخت قبوض ، شارژ آنی سیم کارت تلفن همراه
  • امکان انجام پرداخت قبوض به صورت گروهی
  • سامانه گزارشگیری online

برای آشنایی بیشتر با درگاه پرداخت اینترنتی مقاله‌ی زیر را مطالعه کنید:
درگاه پرداخت اینترنتی چیست؟

انواع درگاه پرداخت

درگاه‌های پرداخت قابل ارائه از سمت سرویس‌دهندگان در ایران به دو دسته‌ تقسیم میشوند، درگاه‌های ارائه شده توسط شرکت‌های سرویس دهنده‌ی خدمات پرداخت یا پی‌اس‌پی‌ها و درگاه‌های ارائه شده توسط شرکت‌های پرداخت یاری. هریک از این انواع مزایا و معایب و نحوه‌ی دریافت خاص خودشان را دارند. درگاه پرداخت ریالی و درگاه پرداخت دلاری از خدمات اصلی درگاه واسط شپا است.
درمورد تفاوت‌ها، ویژگی‌ها و نحوه‌ی دریافت انواع درگاه مقاله‌ی زیر را مطالعه کنید:
نحوه دریافت درگاه اینترنتی
انواع درگاه پرداخت

نحوه ساخت درگاه پرداخت اینترنتی

حال که با تعریف درگاه پرداخت آنلاین، انواع و نحوه‌ی دریافت آن آشنا شدیم، باید درمورد نحوه‌ی ساخت درگاه پرداخت اینترنتی هم بدانیم.

آشنایی با روال دریافت درگاه پرداخت

تمرکز ما در این مطلب بر ساخت درگاه پرداخت واسط است. برای ساخت این نوع از درگاه، نیازی به مراجعه حضوری به شرکت‌های سرویس‌دهنده از جمله شپا ندارید. این کار به راحتی و در زمان کوتاهی در وبسایت قابل انجام است.
همانطور که در بالا گفته شد، روند ثبت درخواست برای درگاه پرداخت واسط (پرداختیاری) ساده و سریع است. متقاضیان پس از ثبت نام در سایت و تکمیل فرم الکترونیکی، به طور معمول در یک روز (ساعات کاری روز) توسط پشتیبان‌های پرداختیاری احراز هویت میشوند. این احراز هویت برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه به صورت تلفنی انجام می‌شود. پس از آن درگاه پرداخت فعال می‌شود. به این ترتیب نیازی به مجوزهای پیچیده و روال اداری طاقت فرسا برای دریافت درگاه پرداخت مستقیم نیست. 

اتصال درگاه پرداخت اینترنتی به سایت

پس از احراز هویت نوبت به دریافت و تنظیم درگاه پرداخت روی وبسایت می رسد. در این مرحله با درنظرگرفتن نوع سیستم مدیریت محتوایی که وبسایت شما با آن اداره می‌شود، کافیست کدهای ماژولار آماده و یا افزونه درگاه پرداخت آنلاین مورد نظر را از سرویس‌ دهنده دریافت و در سورس کدهای وبسایت قرار دهید یا روی CMS نصب کنید. در ادامه لازم است تنظیماتی که در سایت شرکت ارائه دهنده درگاه وجود دارد و یا برای شما ایمیل شده را اعمال نمایید.

دریافت ابزارهای توسعه از سایت شپا

همانطور که اشاره شد، با نصب پلاگین و یا قراردادن کدهای آماده میتوانید درگاه پرداخت را روی سایت فعال کنید. حال اگر درگاه شما از شپا دریافت شده باشد، کار شما ساده است! کافیست در صفحه اصلی وبسایت شپا روی لینک زیر کلیک کنید تا وارد بخش پلاگین‌های شپا شوید:

مجموعه‌ای از بزرگترین ابزارهای توسعه دهندگان

در این بخش بیش از 10 ابزار (کد و پلاگین) آماده شامل 1 پلاگین سیستم مدیریت محتوای جوملا، 1 پلاگین سی‌ام‌اس دروپال، 7 پلاگین سیستم مدیریت محتوای وردپرس و 3 پلاگین نمونه کد و کتابخانه‌ها در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفته است. با انتخاب هرکدام امکان دانلود مستقیم وجود دارد. همچنین کلیه‌ی توضیحات لازم ارائه شده تا بتوانید با کمترین میزان مهارت و اطلاعات در توسعه‌ی وبسایت، اتصال درگاه پرداخت را به راحتی و در مدتی کوتاه انجام دهید.
پلاگین درگاه پرداخت
بلاگرنوشت
در این مقاله با عنوان “نحوه ساخت درگاه پرداخت اینترنتی” بار دیگر به تعریف درگاه‌های پرداخت اینترنتی، انواع آن‌ها و تفاوت‌ها و ویژگی‌های هرکدام پرداختیم. همچنین با روال دریافت درگاه و طریقه‌ی اتصال آن به سایت آشنا شدیم و به عنوان نمونه نحوه‌ی اتصال درگاه‌های دریافتی از شبکه‌ی پرداخت آنلاین (شپا) را با هم مرور کردیم. امیدواریم اطلاعات منتشر شده به شما کمک کند تا کسب و کار آنلاین موفق‌تری داشته باشید. اگر در فکر دریافت و اتصال یک درگاه پرداخت هستید این مطلب رو بوکمارک (سیو) کنید تا در فرصتی دیگر مطالعه کنید. لینک این مقاله را برای دوستانی که قصد راه‌اندازی فروشگاه دارند ارسال کنید و هر تجربه، نظر یا سوالی در این مورد دارید، با ما در کامنت ها به اشتراک بگذارید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

به این مطلب امتیاز دهید
نحوه ساخت درگاه پرداخت اینترنتی
یک فروشگاه اینترنتی وقتی کامل و آماده‌ی کسب درآمد میشود که به یک درگاه پرداخت اینترنتی معتبر و...
4.5 از 2 رای ثبت شده