مرکز تماس : ۰۲۱-۹۱۰۹۳۰۰۰
پیام رسان : ۰۹۱۰۲۲۲۵۰۹۰
شناسه واریز چیست؟

شناسه واریز چیست؟

پرداختیاری

حتما این شرایط برای شما هم به وجود آمده است که برای انتقال وجه با محدودیت‌ مواجه شده باشید. خبر خوب آن است که روش‌های متعددی برای دور زدن این محدودیت‌ها وجود دارد. یکی از این روش‌ها، استفاده از روش پرداخت با شناسه واریز است. در این مطلب به پرسش “شناسه واریز چیست” پاسخ می‌دهیم و چگونگی دریافت آن را بررسی خواهیم کرد. با درگاه پرداخت اینترنتی شپا همراه باشید.

معرفی شناسه واریز

شناسه واریز در واقع شناسه‌ای است که به طور منحصر به فرد برای شما و حساب‌تان ساخته شده است. مانند شماره تلفن یا اطلاعات شخصی دیگر، شناسه واریز هم داده‌ای شخصی و منحصر به فرد محسوب می‌شود. این شناسه به وجود آمده است تا کاربران بتوانند نقل و انتقالات بانکی خود را ساده‌تر انجام بدهند. با دریافت این کد شناسه می‌توانید از طریق دستگاه خودپرداز عملیات مورد نظر را انجام دهید. بسیاری از بانک‌ها علاوه بر خودپرداز، سرویس انتقال وجه با شناسه واریز از طریق همراه بانک خود را هم فراهم کرده‌اند. شناسه واریز، کدی حداکثر 15 رقمی است، این کد بین صاحب حساب و واریزکننده تعیین می‌شود. در نتیجه، برای استفاده از آن هیچ نیازی به هماهنگی با بانک‌ها وجود ندارد.

مطلب مرتبط
سقف کارت به کارت در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

کاربرد شناسه واریز

مشتریان مشتاق برای این سرویس می‌توانند به شعب بانک‌ها مراجعه ‌کنند تا برای جمع‌آوری وجوه از طریق شناسه واریز تفاهم‌نامه امضا کنند. این مشتریان معمولا شامل بیمه‌ها، شرکت‌های پخش، سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها، موسسات، مدارس، هتل‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز خیریه می‌شوند. پس از آن که تفاهم‌نامه امضا شد، مشتریان می‌توانند از این طریق انتقال وجه انجام دهند. در این روش، صاحبان کسب و کار با شناسایی انتقال دهندگان وجه، واریزی‌های حساب خود را دسته‌بندی می‌کنند و با نشانه‌دار کردن آن‌ها، واریزهایی که برای آن‌ها انجام می‌شود را رهگیری می‌کنند. بنابراین، این سرویس فقط برای انتقال وجه به شماره کارت و شماره کارت مجازی قابل استفاده است.

شناسه واریز چیست

چگونه واریزهای حساب یا کارت خود را شناسه‌دار کنیم؟

برای شناسه‌دار کردن واریزی‌های حساب یا کارت خود باید به یکی از شعب بانک مورد نظر مراجعه کنید. پس از ثبت درخواست خود برای شناسه‌دار شدن حساب یا کارت، می‌توانید از شناسه واریزی که بانک در اختیار شما می‌گذارد برای انتقال وجه از طریق خودپرداز و در صورت فراهم بودن، از طریق همراه بانک استفاده کنید.

این نکته را هم در نظر داشته باشید، در صورتی که حساب یا کارت مقصد شناسه‌دار نباشد، انتقال دهنده وجه یا شناسه واریز توافقی می‌تواند عملیات انتقال وجه را به حساب انتقال گیرنده انجام دهد. اما در صورتی که حساب یا کارت مقصد شناسه واریز منحصر به خود را داشته باشد، انتقال دهنده وجه باید آن شناسه واریز منحصر به آن حساب یا کارت را وارد کند، در غیر این صورت سیستم اجازه انجام عملیات را به انتقال دهنده نمی‌دهد. همچنین، برای استفاده از این روش این موضوع را در نظر داشته باشید که هر دو حساب مبدا و مقصد از یک بانک باشند. برای استفاده از این روش، در هنگام استفاده از خودپرداز گزینه انتقال با شناسه واریز را انتخاب کنید. 

مطلب مرتبط

نحوه محاسبه مالیات کارت خوان در سال ۱۴۰۱

نحوه استفاده از شناسه واریز

برای استفاده از شناسه واریز در خودپرداز باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

  1. کارت خود را وارد کنید.
  2. گزینه انتقال وجه یا پرداخت اقساط را انتخاب کنید.
  3. گزینه انتقال با شناسه واریز را انتخاب کنید.
  4. حساب مقصد و مبلغ مورد نظر را بنویسید.
  5. شناسه واریز را وارد کنید و عملیات را به اتمام برسانید.

مطلب مرتبط

شرایط دریافت وام فوری ۱۴۰۱

اما اگر می‌خواهید از شناسه واریز برای انتقال وجه از طریق اینترنت بانک استفاده کنید، این مراحل را در پیش بگیرید:

  1. پس از ورود به اینترنت بانک نام کاربری و رمزعبور خود را وارد کنید.
  2. گزینه انتقال وجه را انتخاب کنید. (با توجه به بانک مورد نظر، مراحل بعدی با مسیرهای مختلف ثبت شده اند. در اینجا به عنوان نمونه مسیر همراه بانک مسکن را بیان می‌کنیم.)
  3. انتقال وجه مسکنی، عملیات انتقال وجه به‌صورت تکی، گروهی، ساتنا و پایا را انتخاب کنید.
  4. پس از انتخاب حساب مبدا و حساب مقصد، مبلغ و شناسه واریز مربوط به حساب خود را وارد کنید.

آیا تمام موسسات مالی و بانک‌ها از سرویس شناسه واریز پشتیبانی می‌کنند؟

استفاده از شناسه واریز یک رویکرد جدید محسوب می‌شود، با این وجود بسیاری از موسسات مالی و بانک‌ها درسراسر ایران از این روش استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید بدانید که آیا بانک مورد نظر شما از این روش پشتیبانی می‌کند یا نه می‌توانید با یکی از شعب تماس بگیرید و از آن‌ها در این مورد بپرسید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

به این مطلب امتیاز دهید
شناسه واریز چیست؟
حتما این شرایط برای شما هم به وجود آمده است که برای انتقال وجه با محدودیت‌ مواجه شده...
5 از 1 رای ثبت شده